אודות תכנית דמיון
אודות תכנית דמיון
גישור לגיל הרך

תכנית דמיון פותחה על בסיס תצפיות על ילדים בגיל הגן (גילאי 4 - 6) בזמן המשחק החופשי ובליווי מקצועי של גננת מנוסה. במהלך התצפיות בחנתי את השאלה האם שיטה גישורית, המבוססת על זיהוי צרכים ושינוי מאפייני הדיאלוג הבין אישי, יכולה להיות רלוונטית לסוג הקונפליקטים המאפיינים גילאים אלו.

 

בניתוח התצפיות באמצעות כלים גישוריים הבחנתי כי המעבר מעמדות לצרכים, המהווה לב ליבו של תהליך הגישור, רלוונטי מאוד לקונפליקטים בהם צפיתי ויכול להוות "מפתח" ליצירת דיאלוג.

 

מפגשי התכנית נבנו בליווי הגב' אתי כספי, גננת בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, המביאה עימה 37 שנות ניסיון בגני ילדים במגוון גילאים. במהלך המפגשים צופים הילדים בהמחזה של קונפליקטים מחיי היומיום ולאחר מכן בניתוח הקונפליקט באמצעות מיומנויות הגישור, אשר מצטרפות כדמויות המחוללות תפנית חיובית בסיפור.

 

התכנית משתמשת בעולם הדמיון והאסוציאציות של הילדים כדי לייצר הפנמה של התכנים. הילדים לוקחים חלק פעיל במהלך המפגשים בדקלומים, ביצירה, במשחק ובהשתתפות בתיאטרון הבובות.

 

הדמויות שמייצגות את מיומנויות הגישור מלווות בכלי נגינה אשר מסייעים לבניית הקשר האסוציאטיבי ותורמים להפנמת התכנים.

 

לנו המבוגרים, הורים ואנשי חינוך, תפקיד חשוב בהטמעת מיומנויות הגישור בחיי היומיום. הצוות החינוכי עובר הדרכה ומקבל כלים יעילים להתמודדות עם קונפלקיטים שעולים בגן במהלך היום. ההורים מעודכנים בתכנים שמועברים בסדנה ומקבלים המלצות לתרגול המיומנויות עם הילדים. כמו כן, התכנית מציעה להורים הדרכות נוספות מעבר לתכנית בגן.

חוג העשרה בגן